O NÁS

CHS Naked Bastet

Bydlíme v rodinném domě a naše soužití s domácími zvířaty začalo už dávno. Nejprve jsme si pořídili bernského salašnického pejska a k němu několik koček domácích. Z těchto domácích koček nám zůstala nyní sedmiletá vykastrovaná Micinka.  Nového pejska jsme si pořídili před třemi lety, je to moskevský strážní pes jménem Altaj.

Ke kočkám přibyl ragdoll Jimmy a také mainská mývalí kočka Johanka.

Moje starší dcera vždy toužila po holé kočce, protože je alergik a obyčejné kočky ve své blízkosti mít nemohla. Odolávala jsem dlouho, protože se mi žádná holá kočka nelíbila. Úplně náhodou při prohlížení nových plemen koček jsem narazila na peterbaldy. Moje první kočička je z Polska a byla to láska na první pohled. Okamžitě si vyhradila místo v mé posteli. Další přírůstek jsme si přivezli z Itálie. Zbylé dva jsme s dcerou získaly od chovatele z Prahy, který z důvodu stěhování musel snížit počet koček.

Dcera bydlela několik měsíců s námi mezi kočkami a neměla žádnou alergickou reakci! Z tohoto důvodu bych peterbaldy doporučila alergikům.


Peterbald


Původ a historie plemene

Jedná se o poměrně nové plemeno, které vzniklo v Petěrburgu. Plemeno peterbald vzniklo zkřížením donského sphynxe a orientální kočky. 

Charakter plemene

Peterbald je velmi inteligentní, přátelská a důvěřivá kočka. Snadno se učí a je nezáludná. Povahou se trochu podobá siamským a orientálním kočkám. Svého majitele tyto kočky milují a skoro vždy k němu hodně přilnou. Stávají se na něm zcela závislé. Milují přímý kontakt a komunikaci. Chovat by je měli lidé aktivní, kteří mají rádi zábavu. Peterbald je totiž hravá kočka.

Popis plemene peterbald

Jedná se o bezsrsté plemeno. V některých případech se ale srst vyskytuje. Stejně jako u donského sphynxe se často rodí koťata se srstí, kterou ale do dvou let života zcela ztrácí. Někdy lehké ochmýření zůstává. Může být po celém těle, na čenichu, uších nebo nohách. Její délka ale nesmí přesáhnout 2mm. Tělo je štíhlé a elegantní. Je dlouhé a dobře osvalené. Hlava je velká a klínovitá, pozvolna se po obou stranách rozšiřuje směrem k uším. Uši má plemeno peterbald velké, na bázi široké, zašpičatělé. Středně velké oči mají mandlovitý tvar.

Péče o peterbalda

I když peterbald srst nemá, nejedná se o choulostivou kočku. Je důležité ji otužovat, ale musí mít možnost se někde zahřát. Důležité je věnovat dobrou pozornost uším a očím, které se musí pravidelně čistit. Jinak se jedná o velmi nenáročné zvíře.